decembrie 21, 2017

Asociatia

Asociatia Cultuala Ortodoxa « Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril » este structura juridica a parohiei noastre romanesti. Pentru autoritatile statului francez, asociatia este singura forma recunoscuta  reprezentand  parohia.

Fragmente din statutul asociatiei gasiti aici .

Aceasta Asociatie este constituita in baza legilor 1905 si 1901, fiind declarata pentru prima data la  Prefectura  Rhone  in 24 septembrie 2001. Numarul de identificare al asociatiei  este W691061095.

In conformitate cu Statutul de organizare si functionare al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale si din  punct de vedere eclesial, parohia este constituita si recunoscuta sub aceasta forma.

Din acest motiv, Biroul asociatiei de cult  este parte integranta a Consiliul parohial, o structura extinsa, specifica parohiei ortodoxe, din care fac parte membrii de drept : clerul si responsabilul stranei dar si  consilierii alesi in Adunarea Generala. Biroul este format din Presedintele  asociatiei, Vice-presedinte, Secretar si Trezorier.

Preotul paroh impreuna cu membrii Consiliul parohial au ca responsabilitati organizarea gestionarea si administrarea patrimoniului asociatiei de cult.

Adunarea Generala cuprinde toate persoanele inscrise in Asociatia cultuala si care au cotizatia platita la zi (cuantumul acesteia a fost fixat la 10 euro/an pentru anul 2017). In cadrul Adunarii generale sunt prezentate in fiecare an raportul de activitate si raportul financiar pe anul anterior impreuna cu bugetul previzional pentru anul urmator.

Din anul 2012, Prefectura Rhone recunoaste dreptul Asociatiatiei Cultuale Ortodoxe « Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril » de a primi donatii care permit donatorilor sa beneficieze de deduceri fiscale, conform articolelor 200 si 238 bis din CGI. In 2017 a fost depus un dosar pentru reinnoirea acestui drept.