noiembrie 4, 2015

Programul slujbelor

 

     Sfanta Liturghie este slujita in Parohia Ortodoxa Romana din Lyon în toate duminicile de peste an si la Sarbatorile importante.

================================================================================

Anunt: Parintele Ioan Sauca va fi la Lyon in zilele de Sambata, 23 decembrie si Duminica, 24 decembrie.

 

                                  PROGRAMUL SLUJBELOR PENTRU LUNA NOIEMBRIE:

     04 noiembrie, Sambata

Sala mica , Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 17h00 – Spovedanie

 

   05 noiembrie, Duminica a XXII-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv);
†) Sfântul Ierarh Grigorie, Arhiepiscopul Alexandriei; Sfântul Mucenic Galaction; Sfânta Muceniță Epistimia; Sfântul Mucenic Silvan; Ap. Galateni 6, 11-18; Ev. Luca 16, 19-31; glas 5, voscr. 11

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 09h00 – Slujba Utreniei, ora 10h15 – Sfanta Liturghie

 

      08 Noiembrie, Miercuri, 

†) Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil şi al tuturor Cereştilor Puteri;  Ap. I Tesaloniceni 2, 1-8; Ev. Luca 11, 9-13

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 08h00 – Acatistul Sfintilor Arhangeli, ora 09h00 – Sfanta Liturghie

 

     11 noiembrie, Sambata, 

Sala mica , Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 17h00 – Spovedanie

 

     12 noiembrie, Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv); PRAZNUIREA HRAMULUI PAROHIEI NOASTRE

†) Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra și Vasile din Telciu; Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei; Sfântul Cuvios Nil Pustnicul; Sfântul Cuvios Nil Athonitul; Ap. Efeseni 4, 1-7; Ev. Luca 10, 25-37; glas 6, voscr. 1

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 09h00 – Slujba Utreniei, ora 10h15 – Sfanta Liturghie, 12h00 – Te Deum de multumire, 12h20 – agapa frateasca

 

     17 noiembrie, Vineri,

Sala mica, Biserica Sf. Cosma si Damian

ora 19h00 – Slujba Vecerniei si CATEHEZA

 

     18 noiembrie, Sambata, 

Sala mica , Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 17h00 – Spovedanie

 

      19 noiembrie, Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina);

†) Sfântul Mucenic Varlaam; Sfântul Prooroc Avdie; Sfântul Ierarh Filaret, Mitropolitul Moscovei și Kolomnei; Ap. Efeseni 5, 8-19; Ev. Luca 12, 16-21; glas 7, voscr. 2

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 09h00 – Slujba Utreniei, ora 10h15 – Sfanta Liturghie

 

     21 noiembrie, Marti,

(†) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului; Ap. II Tesaloniceni 1, 10-12; 2, 1-2; Ev. Luca 12, 42-48

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 08h00 – Acatistul Maicii Domnului, ora 09h00 – Sfanta Liturghie

 

24 noiembrie, Vineri,

Sala mica, Biserica Sf. Cosma si Damian

ora 19h00 – Acatistul Sfintei Mucenite Ecaterina si CATEHEZA

 

     25 noiembrie, Sambata, 

Sala mica , Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 17h00 – Spovedanie

 

26 noiembrie, Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor);

†) Sfântul Cuvios Alipie Stâlpnicul; Sfântul Cuvios Nicon; Sfântul Cuvios Stelian Paflagonul; Ap. Coloseni 3, 12-16; Ev. Luca 18, 18-27; glas 8, voscr. 3

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 09h00 – Slujba Utreniei, ora 10h15 – Sfanta Liturghie

 

30 noiembrie, Joi,

†) Sfantul Apostol Andrei cel Intai Chemat, Ocrotitorul Romaniei; †) Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei; Sfântul Ierarh Frumențiu, Episcopul Etiopiei; Ap. I Timotei 3, 1-13; Ev. Luca 16, 1-9

Biserica Sf Cosma si Damian,

ora 08h00 – Acatistul Sfantului Apostol Andrei, ora 09h00 – Sfanta Liturghie

 

========================================================================

La Divine Liturgie est célébrée tous les dimanches et pour la plupart des grandes fêtes

========================================================================

Annonce: Pére Ioan Sauca sera à Lyon Samedi, le 23 decembre et Dimanche, le 24 decembre.

   

     04 novembre, Samedi – Petite salle Eglise Saints Come et Damien
17h00 – Confession

     05 novembre, Dimanche – Eglise Saints Come et Damien
09h00 – Matines, 10h15 – Divine Liturgie

 

    08 novembre, Mercredi – Eglise Saints Come et Damien
08h00 – Acathiste St. Archanges Michael et Gabriel, 09h00 – Divine Liturgie

     11 novembre, Samedi – Petite salle Eglise Saints Come et Damien
17h00 – Confession

     12 novembre, Dimanche – LA FȆTE PAROISSIALE – Eglise Saints Come et Damien
09h00 – Matines, 10h15 – Divine Liturgie, 12h00
prière de remerciement, 12h20 – Agape

 

   17 novembre, Vendredi – Petite salle Eglise Saints Come et Damien

19h00 – Vêpres et CATÉCHÈSE

 

    18 novembre, Samedi – Petite salle Eglise Saints Come et Damien

17h00 – Confession

 

     19 novembre, Dimanche – Eglise Saints Come et Damien
09h00 – Matines, 10h15 – Divine Liturgie

     21 novembre, Mardi – Eglise Saints Come et Damien
08h00 – Acathiste Présentation de Marie au Temple, 09h00 – Divine Liturgie

 

    24 novembre, Vendredi – Petite salle Eglise Saints Come et Damien

19h00 – Acathiste Ste. Ecatherine et CATÉCHÈSE

 

     25 novembre, Samedi – Petite salle Eglise Saints Come et Damien
18h00 – Confession

     26 novembre, Dimanche – Eglise Saints Come et Damien
09h00 – Matines, 10h15 – Divine Liturgie

 

     30 novembre, Jeudi – Eglise Saints Come et Damien

08h00 – Acathiste St André Apôtre, le 1er appelé; 09h00 – Divine Liturgie

=============================================================

============================================================

Va asteptam cu bucurie!