Donatii pentru noul Proiect al Bisericii Ortodoxe Romane din Lyon

Biserica Ortodoxa Romana din Lyon reprezinta dovada ca suntem o comunitate, iar intr-o comunitate fiecare persoana isi poate gasi locul in a oferi si a primi ajutor in diferite momente. Acum suntem intr-un moment crucial al inchegarii comunitatii noastre, in jurul unui proiect ambitios si de o mare valoare spirituala si materiala:  amenajarea unui loc propriu de cult si de regasire, un proiect destinat sa ne federeze dar sa ne si mobilizeze. In acest scop facem un apel la donatii (cu transparenta maxima si cu scutire de impozit de 66% din suma donata) iar la pasul urmator vom avea nevoie de voluntariat pentru lucrarile de constructie si amenajare.”

Prin eforturile doamnei Consul Gabriela Dancau si ale Consiliului Parohial si prin bunavointa administratiei Spitalului Lyon Sud, avansam cu pasi mari spre luarea in folosinta a bisericii Sainte Eugénie.

Avem nevoie de donatii pentru proiectul Noii Biserici Ortodoxe Romane din Lyon

Deducere din impozit:
Dupa cum probabil stiti, 66% din suma donatiei se deduce din impozitul pe anul respectiv. Daca luam ca exemplu 100 de euro donati, 66 euro ii scadeti din impozitul pe care il datorati statului francez, deci suma pe care o suportati efectiv este de 34 euro. Pentru detalii oficiale va rugam sa consultati aceasta pagina.

Modalitatea de timitere a donatiei:
Donatiile se pot face prin Cec sau virament.
Prin “chèque” este de preferat pentru ca are toate informatiile despre donator. In acest caz, donatia trebuie facuta pentru: “Association Cultuelle Orthodoxe Roumaine St Archanges Michel et Gabriel” – projet construction centre culturel.
Cecul poate fi inmanat personal unuia dintre preoti, trezorierului (dna Olivia Enachescu) sau unei persoane responsabile pentru adunarea donatiilor pentru noul proiect : George Slevoaca, Dumitru Vreme, Olivia Enachescu, Ciprian Rotariu, Valentin Lupei.

In cazul trimiterii cecului prin posta, va rog sa-l expediati la adresa personala : Ioan Sauca, 25 Impasse des Jardins de Segny, 01170 Ségny, France.

Prin virament:
Coordonatele bancii pentru virament sunt urmatoarele :
Banque STE.GENERALE/PARIS
Pays : FRANCE
Compte : FR76 3000 3012 0900 0372 6175 316
BIC : SOGEFRPP

Nota : Dupa ce faceti donatia, fie prin cheque sau prin virament, sunteti rugati sa trimiteti un mesaj email cu suma transferata, numele si adressa dumneavoastra, pentru a primi un “Reçu fiscal don association”, necesar pentru a justifica donatia. Adresa personala de email a Preotului Ioan este : esauca @ hotmail punct com

Pentru mai multe informatii ne puteti contacta si la adresa: lyon (at) starchanges punct fr

Va multumim pentru sprijin!

 

Proiectul noii Biserici Ortodoxe Romane din Lyon

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.